Wellness, SPA, Kúpele - 50m

MOŽNOSTI V OKOLÍ

Obec Vyšné Ružbachy

    Obec Vyšné Ružbachy leží na juhovýchodnom úpätí Spišskej Magury približne tri kilometre od hlavnej cesty z Popradu do Starej Ľubovne.
Vyšné ružbachy sú známe termálnymi prameňmi, ktoré majú liečebné využitie. V kúpeľoch sa dodnes využíva deväť minerálnych prameňov hydrouhličitanového a vápenatohorečnatého typu. Teplota vody v prameňoch je približne 22 °C. Najvýdatnejší je prameň Izabela, ktorý napĺňa letné kúpalisko. V bezprostrednej blízkosti penziónu sa nachádza travertínove jazierko "kráter". 

    Prekvapenie čaká turistov v travertínovom lome na okraji obce. Pod lesom uprostred lúk je uložená  unikátna prírodna galéria - 104 sôch z travertínu od umelcov zo štrnástich krajín ako pozostatok medzinárodných sochárskych sympózií, ktoré sa tu konajú od roku 1964.

 Len niekoľko sto metrov od penziónu sú liečebné domy, v ktorých sa liečia:

Duševné ochorenia, choroby z povolania, nervové ochorenia, netuberkulózne ochorenia dýchacích ciest a pľúc, ochorenia dýchacích ciest, ochorenia obehového ústrojenstva, ochorenia obličiek, prostaty a močových ciest, ochorenia pohybového ústrojenstva, ochorenie tráviaceho ústrojenstva, onkologické ochorenia, ženské/gynekologické ochorenia. Ischemické choroby, chronická bronchitída ochorenia kĺbov, ochorenia nervov končatín, ochorenia obličiek a močových ciest, ochorenia tepien, stavy po infarkte myokardu, ochorenia tepien. Pri liečbe sú využívané účinky balneoterapie, fyzikálnej terapie, elektroterapie, rehabilitácie, psychoterapie a hipoterapie. V kúpeľnom areáli sú zaujímavé Švajčiarske domčeky a Biely dom.

 

História

V okoli sa nachádza mnoho historických pamiatok, hradov, zámkov ako sú napríklad Ľubovnianský hrad a skanzen, mestský hrad Kežmarok, kaštieľ Strážky, Červený Kláštor, Spišský hrad.

 

Historické pamiatky:


Ľubovniansky hrad a skanzen (15km)

Na vápencovom brale sa nad Starou Ľubovňou vypína kamenný hrad Ľubovňa postavený začiatkom 14. storočia. Prvá písomná zmienka o hrade ako o jednom z kráľovských sídel je z roku 1311. Najstaršiu časť hradu tvorí hlavná veža a gotický palác. Hrad sa po roku 1412 stal sídlom poľských starostov zálohovaných spišských miest čo prospelo jeho rozvoju. V roku 1553 hrad úplne vyhorel. Počas rekonštrukcie sa postavil nový renesančný palác. V roku 1642 bol postavený barokový palác a roku 1647 kaplnka.
V rokoch 1655 až 1661 v ňom boli pred Švédmi ukryté poľské korunovačné klenoty.Skončením poľského zálohu spišských miest po roku 1772 hrad začal chátrať.

Viac info na: www.muzeumsl.sk


Národopisná expozícia v prírode - Skanzen (15km)

Pod hradom Ľubovňa sa nachádza Ľubovniansky skanzen s ukážkami ľudovej architektúry Spiša a Šariša. Verejnosti slúži od roku 1984. Je živým svedectvom minulého života Slovákov žijúcich v okolí Starej Ľubovne. Najcennejším exponátom je zrubový grekokatolícky kostol sv. Michala archanjela z Matysovej z roku 1883. Najpočetnejšie zastúpenie v expozícii majú drevené obytné domy zo začiatku 20. storočia. Pri riešení interiérov obytných domov bol rešpektovaný spôsob života a pomery rodiny. Výber exponátov je bohatý a okrem predmetov dennej potreby tu nájdeme i výrobné nástroje doplnkových zamestnaní obyvateľov: drotára, obuvníka, debnára, tkáčky, stolára. V obytných domoch sú nainštalované ukážky ľudových

 

Športy

Lokalita vhodná pre viacero druhov športu, no predovšetkým pre lyžovanie. V blízkosti penziónu sa nachádza Lyžiarske stredisko Sky park Vyšné ružbachy. V blízkom okolí je viacero lyžiarských stredísk.  

 

Lyžovanie:

Lyžiarské stredisko Vzdialenosť Zjazdoviek
Litmanová 23 km 5
Vyšné Ružbachy                     1 km 8
Lesnica 31 km 1
Ľubovnianské kúpele 22 km 6
Spišská Stará Ves 40 km 4
Lyžiarska škola, Vyšné ružbachy 1km  
Podolínec   9 km 2

 

Turistika

Okolie obklopené pre turistiku ideálnymi vrchmi ako sú: Belianske Tatry, Ďumbier, Gerlachovský Štít, Haligovské Skaly, Chopok, Kráľova hoľa, Kriváň, Levočské Vrchy, Lomnický štít, Muránska Planina, Rysy, Tomášovský Výhľad, Tri koruny, Volovské vrchy. V okrese Stará Ľubovňa je 260 km vyznačených turistických chodníčkov.

 

Šport a relax:

Zariadenie Vzdialenosť Typ zariadenia
Športovo-relaxačné centrum 15km squash, bowling, fitnes, lezecká stena, sauna
Aquacity - Poprad  39 km   vodný park, reštaurácia, bary, fitnescentrá
Krytá plaváreň 15 km  plaváreň, bufet
Termálne kúpalisko Vrbov 40 km  termálne bazény, reštaurácia
Tenisové kurty 15 km  tenis, v zime korčuľovanie
Rafting-canoe, Dunajec 34km splavovanie na gumených čloch po dunajci
Splav-plte, Dunajec 34km Splav na drevených pltiach
Paintball 16 km  paintbolové ihrisko

 

Kontakt

Penzión Kamenný dvor

penzionruzbachy@gmail.com

Vyšné Ružbachy 69
okr. Stará Ľubovňa

mobil:
+421 917 937 881

Vyhľadávanie

Wellness Vyšné Ružbachy


 

©2008-22 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode