Wellness, SPA, Kúpele - 50m

Vyšné Ružbachy

        Obec Vyšné Ružbachy leží na juhovýchodnom úpätí Spišskej Magury približne tri kilometre od hlavnej cesty z Popradu do Starej Ľubovne. Výhody mikroklímy pri ružbašských minerálnych prameňoch poznali už predhistorickí ľudia z obdobia paleolitu. Stopy po nich sa našli v miestnych travertínových lomoch.

Už v stredoveku ľudia poznali liečivé účinky ružbašských zemitých uhličitých minerálnych prameňov a založili pri nich prvé kúpele. Ružbašské kúpele s obľubou navštevovala poľská a uhorská šľachta.

čitať ďalej

  Ružbašský travertín

        Okolo ružbašských minerálnych prameňov sa vytvorili pozoruhodné prírodné útvary - travertínové kopy. Niektoré sa v strede prepadli a pripomínajú sopečné krátery. Jeden z najkrajších naplnený vodou s priemerom 20 metrov sa volá Kráter.

čitať ďalej

 História kúpeľov

        S ich výstavbou začal knieža Štefan Ľubomirski, ktorý po Gašparovi Maciejewskom prevzal v roku 1591 správu spišského starostovstva. O zriadení kúpeľov, spôsobe liečby a spoločenskom živote podal cenné svedectvo Jan Inocent Petriczy v malej monografii O wodach w Družkaku i Lackowej, ktorá vyšla po poľsky a latinsky v Krakove roku 1635. Ten datoval výstavbu kúpeľov podľa kúpeľného zariadenia, najmä kotlov na ohrev minerálnej vody k roku 1595.

čitať ďalej

Čo sa oplatí vidieť v okolí

        Môžete absolvovať menej či viac náročné turistické výlety do okolia Vyšných Ružbách. Podľa záujmu sa organizujú rozličné skupinové zájazdy (pri počte minimálne 10 osôb sa zabezpečí doprava a sprievodca) do okolia - do Slovenského raja, Vysokých Tatier, na Ľubovniansky hrad či do múzea ľudovej architektúry v prírode, splav plťou po Dunajci (klienti kúpeľov majú zľavu), alebo si môžete pozrieť stálu expozíciu v múzeu v Červenom Kláštore, kaštieľ v Strážkach, historickú Levoču, Spišský hrad a Gotickú cestu. Nákupovchtivých zase uspokoja trhy v Nowom Targu a Nowom Saczi .

čitať ďalej

Kontakt

Penzión Kamenný dvor

penzionruzbachy@gmail.com

Vyšné Ružbachy 69
okr. Stará Ľubovňa

mobil:
+421 917 937 881

Vyhľadávanie

Wellness Vyšné Ružbachy


 

©2008-22 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode